Japandi – inspirujące połączenie stylów

Japandi – inspirujące połączenie stylów […]

Japandi – inspirujące połączenie stylów

Japandi – pochodzenie stylu

Japandi to nowy kierunek w aranżacji wnętrz będący połączeniem 2 stylów – skandynawskiego i japońskiego. Surowość skandynawska została w nim zastąpiona japońską harmonią, dzięki której pomieszczenia stały się bardziej przyjazne do życia. Nazwa tego stylu jest połączeniem nazw „japan” czyli: japoński oraz „andi”, który jest końcówką od „skandi”.

Charakterystyka stylu
Zgodnie z japońską zasadą umiaru we wnętrzach w stylu japandi znajdziemy tylko te elementy, które są nam niezbędne w codziennym życiu. Cała aranżacja opiera się na jasnych i stonowanych barwach harmonizujących z naturą. Liczy się czystość formy i naturalne materiały. Rezygnujemy ze zbędnych ozdób i stawiamy na funkcjonalność. Niskie minimalistyczne meble wykonywane są z drewna, bambusa lub rattanu. Pierwszoplanową rolę odgrywa dekoracyjne usłojenie naturalnego drewna. Tym, co ożywia te stonowane aranżacje, są właśnie zielone rośliny oraz akcenty czerni. Brak tutaj wzorzystości, czy zbyt inwazyjnych kolorów i kontrastów barwnych.

Jakie drzwi?
W styl japandi idealnie wpasowują się eleganckie, funkcjonalne rozwiązania łączące w sobie minimalizm i funkcjonalność. Do nich zaliczyć możemy bezośnieżnicowe systemy do drzwi rozwieranych Visio marki Gustavson. Zastosowanie systemu pozwala na podkreślenie minimalizmu we wnętrzu i uzyskanie efektu czystości ścian – gładkich powierzchni wokół drzwi, płynnego i harmonijnego przejścia między płaszczyznami. Gdyby nie klamka i delikatna szczelina, drzwi z ukrytą ościeżnicą mogłyby być zupełnie niewidoczne po stronie licowania się ze ścianą. Można wówczas pokryć je tym samym kolorem co pomieszczenie, czy też położyć na nim tapetę, panele, czy płytę ścienną – dzięki temu skutecznie schowają się we wnętrzu. Efekt końcowy jest niezwykle ciekawy.

Rys. Visio

Z kolei system do drzwi wewnętrznych przejściowych Stanlux SLX posiada jakże charakterystyczny dla stylu japandi mocny akcent – maskownicę do szyny jezdnej. W kolorze czarnym powoduje to ożywienie aranżacji i doskonale wkomponuje się w omawianą stylistykę. Nie bez znaczenia pozostaje także funkcjonalność tego rozwiązania. Duże światło przejścia, dzięki temu możemy bezkolizyjnie poruszać się w ciągach komunikacyjnych oraz łatwość wydzielania pomieszczeń w miejscach, w których brak jest miejsca na zastosowanie drzwi rozwiernych.

Rys. Stanlux

W stylu japandi pierwszoplanową rolę odgrywa dekoracyjne usłojenie naturalnego drewna. Poza meblami można je zastosować również w drzwiach, a dzięki zamontowaniu kasety Stark lub Estima marki Gustavson maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Rys. Stark

Dzięki schowaniu skrzydła drzwiowego w specjalnej kieszeni ukrytej w ścianie, otwór przejścia jest większy, co umożliwia łatwe korzystanie z wejścia nawet osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Kasety marki Gustavson są idealnym rozwiązaniem tam gdzie nie ma możliwości zastosowania drzwi rozwiernych lub w wąskich przejściach, z których korzysta wiele osób. Przy otwarciu tradycyjnego skrzydła do kąta 90° tracimy ok. 1 m², zaś przy otwarciu do 180° aż 2 m². Wyobraźmy sobie wydzieloną w niewielkiej kuchni spiżarnię czy garderobę w sypialni. Efektowne i ergonomiczne rozwiązanie, możliwe dzięki zastosowaniu kaset.
Połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiego zamiłowania do przytulnych wnętrz, to nie tylko modne, ale przede wszystkim funkcjonalne, wygodne i piękne połączenie. Dlatego warto zainspirować się i zastosować je we wnętrzach.

Przeczytaj jeszcze

Minimalizm w Systemach Drzwi Naściennych marki Gustavson: Elegancja w Prostej Formie
Minimalizm to filozofia, która stawia […]
07 listopada 2023
Targi branży meblarskiej 2023
W 2023 roku, dzięki dofinansowaniu […]
02 listopada 2023